Zamilovaný generál


V královském paláci se konal velký maškarní bál. Což znamenalo, že ti hosté, co zrovna nezapomněli, že je maškarní, a věděli, co to slovo znamená, byli divně oblečení a měli škrabošky. Sjeli se na něj všichni muži, co ve světě něco znamenali. Nechyběl jediný významný kníže, baron, hrabě či generál. Samozřejmě tu byly i všechny šlechtičny, umělkyně a vědkyně. Ty sice tehdy podobně jako dnes ve společnosti nic moc neznamenaly a nikdo je nebral vážně, ale ten bál by bez nich vypadal, přiznejme si, trochu divně. 

Jeden z mnoha přítomných generálů byl obzvlášť slavný a mocný, ale žel také hrubián a opilec. Jen co vešel do sálu, dal si pár skleniček na posilnění a začal okukovat všechny ty maskované paničky. Čučel jim do výstřihů a sem tam nějakou z nich plácnul přes zadek. Naštvaným pohledům i políčkům se jen smál. Maškarní rej zrovna vrcholil, když si náš hrdina povšiml obzvlášť zajímavé slečinky ve vyzývavých rudých šatech. Stála sama samotinká v rohu, byla prostě ideálním objektem jeho zájmu. Náš generál se neupejpal, rovnou holčinu plácnul přes zadnici tak, až rozlila půlku vína z číše. 

"No dovolte, co si myslíte, že děláte?" vypískla uraženě. 

"Ty jsi ale koťátko! Donesu ti trochu vínka, nějak se nedopatřením vylilo, holubičko." 

"Děkuji, nechci. S obejdou, jako jste vy, se vůbec nehodlám bavit a koťátka a holubičky si laskavě odpusťte!" řekla krasavice dotčeně a ihned spěšně odkráčela. 
Generál měl netykavky rád. Pátá manželka mu nedávno skočila z okna, byl tedy opět volný, a tahle dívenka ho vážně zaujala. Rozhodl se požádat o její ručku. Je celkem jasné, že mu to děvče dají, ať už je dcérenkou, koho chce. Vždyť on je nejslavnější a nejbohatší generál na světě, tak aby mu ji ještě nedali! 

"I sám král by za mě rád dceru provdal, kdybych ho požádal," říkal si a těšil se už na zábavu o svatební noci. 
"Tahle se bude určitě prát, kousat a pobíhat polonahá po hradě stejně jako Miriam." Usmíval se pod vousy při vzpomínce na svou třetí manželku. "Chtěla si, husa, vzít nějakýho rytíře z nemanic. On frajírek taky tehdy prskal, což ovšem vyřešila jedna rána mečem po lebeni," mumlal si pro sebe dál pobaveně. 

Jenže požádat děvče o ruku chce kytici, a tak se náš dost podnapilý gentlemen vydal do královské zahrady natrhat pár růží, aby se neřeklo. Škubáním nebohých rostlin se krapet zdržel. Mezitím v sále přestala hrát hudba a králův konferenciér se chopil slov: 
"Vážení hosté, jménem královské rodiny vám chci poděkovat, že jste sem vážili cestu na výroční ples. Letos se jedná o mimořádnou událost, protože král je, jak známo, vážně nemocen, pročež přímo dnes oficiálně jmenuje následníkem svého syna Viléma..." 

Mluvčí se nadechl a chtěl pokračovat v hořkosladkých plcích o králově úporné chorobě, o naději, lásce a sluníčku, když vtom do sálu vběhl náš generál s obrovským pugetem růží, kopretin a vůbec všeho, co mu vzdáleně připomínalo květinu. Záhlédl svou krasavici uprostřed sálu. Nedíval se vlevo ani vpravo a běžel rovnou k ní. Padl na kolena, začal jí líbat ruce a recitovat verše, které před třiceti lety složil pro svou první nastávající (a už tehdy za moc nestály). 

"Vy jeden opilče, zvrhlíku! Tatí, tatínku, tatíííí, dej toho chlapa setnout!" pištěla a dupala dívka a její obličej nyní dokonale ladil k šatům. 

Když generál v hladomorně vystřízlivěl, zjistil, že žádal o ruku prince Viléma. Za urážku následníka trůnu musel být samozřejmě popraven. Princ Vilém se stal králem a vstoupil do dějin navěky známý coby Král Princezna. 

A jaké z toho plyne ponaučení? To pohádky obsahovat mají a zde jich je hned několik: 
1. Moc nechlastejte. 
2. Nezneužívejte moc... ať už pramení z fyzické sily, nebo ze společenského postavení. 
3. Pokud nechcete, aby vám říkali princezno, chovejte se, do prdele, jako chlap!


4 komentáře:

 1. :-D
  Vezmu si vypravěčovy dobré rady k srdci!

  semtam - sem tam
  zajimavé - zajímavé
  nějak (j)si ho nedopatřením vylila
  laskavě odpus(ť)te
  lebeni." Mumlal - lebeni," mumlal (asi stejný případ jako u toho "Usmíval se pod vousy...", ale to se dá použít i samostatně)
  přestála hrát - přestala
  když v tom do sálu - vtom

  Tohle ti jistě chybělo.

  OdpovědětVymazat

Určitě znáš i praštěnější stránky.